Reklama
Rozwiń

Więcej parkingów, aby nie rozwadniać Pakietu Mobilności

Firmy transportowe z centrum Europy używają w zmaganiach z konkurencją z krajów peryferyjnych UE odpoczynku kierowcy jako karty przetargowej.

Publikacja: 04.07.2025 08:12

Więcej parkingów, aby nie rozwadniać Pakietu Mobilności

GDDKiA

Foto: GDDKiA

Komisja Europejska przeznaczyła 3 lipca 91 mln euro na bezpieczne parkingi dla ciężarówek. Pieniądze pochodzą z instrumentu Łącząc Europę, w którym wydatki na 94 projekty transportowe sięgnęły 2,8 mld euro. 

Nowe, bezpieczne parkingi powstaną w dziesięciu krajach członkowskich UE, dzięki czemu przybędzie 3400 miejsc parkingowych. Dziewięć projektów, wartych 74 mln euro, należy do firm członkowskich European Secure Parking Organisation - ESPORG. 

Czytaj więcej

Ruszają polskie kontrole graniczne

Pod koniec czerwca ESPORG przedstawiła raport dotyczący parkingów strzeżonych, zlecony przez Komisję (DG MOVE). Bez sieci parkingów kierowcy nie spełnią narzuconych przez Pakiet Mobilności wymogów rozporządzenia w sprawie czasu jazdy i odpoczynku.  

Dyrektor generalny Komisji Transportu (TRAN) Parlamentu Europejskiego, a następnie Komisji ds. Sektorowego Dialogu Społecznego ds. Dróg (DG EMPL) Komisji Dirk Penasse zwrócił uwagę na brak miejsc parkingowych dla kierowców w całej Europie: brakuje 300 000 miejsc. Zostaną wybudowane dopiero w 2040 roku. Od 2019 ze funduszy europejskich powstały w UE 52 certyfikowane parkingi, co przekłada się na 7 tys. bezpiecznych miejsc parkingowych.

Uwzględnić realia funkcjonowania branży

Najpilniejsze potrzeby są we Francji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. – Raport jasno ukazuje skalę wieloletnich zaniedbań infrastrukturalnych w zakresie dostępności bezpiecznych i odpowiednio wyposażonych miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych w Europie – przyznaje dyrektor Departamentu Władz Statutowych, Strategii i Komunikacji ZMPD Anna Brzezińska. 

Dodaje, że ZMPD w pełni popiera potrzebę pilnych inwestycji w sieć bezpiecznych parkingów. – Nie można jednak abstrahować od realiów funkcjonowania branży – zarówno z perspektywy przewoźników, jak i kierowców. Jednocześnie apelujemy, aby w debacie o odpoczynku kierowców brać pod uwagę rzeczywistość operacyjną i zdanie samych zainteresowanych. Dla wielu kierowców profesjonalny, bezpieczny parking z pełnym zapleczem socjalnym może być lepszym miejscem odpoczynku niż przypadkowy hotel przy trasie. Warunkiem jest jednak najwyższy standard parkingu, zapewniający dostęp do pełnego zaplecza sanitarnego, gastronomicznego i wypoczynkowego. Nie chodzi o znoszenie zasad, ale o elastyczne podejście, które realnie poprawi komfort pracy – przekonuje Brzezińska.

Również ESPORG zwraca uwagę na trudności ze znalezieniem hoteli w pobliżu głównych dróg i zaleca, jako potencjalne rozwiązanie, odpoczynek w kabinie (poprzez odstępstwo od regularnego tygodniowego odpoczynku poza kabiną) na strzeżonych parkingach o poziomie srebrnym lub złotym (najwyższa klasyfikacja parkingów). – Brakuje nam wielu kierowców, ważne i pilne jest inwestowanie w bezpieczne parkingi – przekonuje rzecznik grupy EPL w Parlamencie Europejskim Jens Gieseke. 

Czytaj więcej

Więcej kontenerów i mniej węgla w PKP Cargo

Jego odpowiednik w grupie S&D Johan Danielsson odrzucił pomysł rezygnacji z regularnego tygodniowego odpoczynku poza kabiną. – To nie jest rozwiązanie problemu braku kierowców, którzy mogliby spać tygodniami w ciężarówce – stwierdził. 

Odpoczynek w kabinie lub hotelu

Stowarzyszenia zrzeszone w federacjach belgijskiej (FEBETRA) i holenderskiej (TLN) są przeciwne zniesieniu zakazu odpoczynku kierowców w kabinie. Uważają, że jest to zły sygnał. W poście na Linked In stwierdziły: „Po uchyleniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE w październiku 2024 r. obowiązku powrotu pojazdów co osiem tygodni do kraju pochodzenia, Komisja Europejska przyznałaby możliwość złagodzenia zakazu korzystania z regularnego tygodniowego odpoczynku w kabinie. W obliczu rujnującej konkurencji i utrzymującego się niedoboru kierowców Komisja powinna wysłać właściwy sygnał, poprawić warunki pracy kierowców i przedstawić propozycje dotyczące skuteczniejszej kontroli pakietu mobilności.”

BGL, FNTR i NLA, FEBETRA i TLN ostrzegają przed dalszym osłabianiem Pakietu Mobilności. „zdecydowanie odradzamy sugestię zawartą w badaniu, aby umożliwić kierowcom spędzanie regularnego tygodniowego odpoczynku w kabinie podczas odpoczynku na parkingach o standardzie platynowym lub złotym” napisały w apelu do Komisji Europejskiej stowarzyszenia. 

Czytaj więcej

Prób długich zestawów nie będzie

ZMPD podkreśla, że kluczowe jest natychmiastowe przyspieszenie inwestycji w infrastrukturę – nie tylko na Zachodzie Europy, ale również w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Potrzebujemy rozwiązań, które łączą bezpieczeństwo, dobre warunki socjalne i wykonalność operacyjną. ZMPD wyraża gotowość do współpracy z instytucjami unijnymi, organizacjami branżowymi oraz partnerami społecznymi, aby wspólnie wypracować rozwiązania służące nie tylko ochronie warunków pracy kierowców, ale również zapewnieniu sprawnego i zrównoważonego funkcjonowania rynku transportowego w Europie – zaznacza przedstawicielka ZMPD.

Komisja Europejska przeznaczyła 3 lipca 91 mln euro na bezpieczne parkingi dla ciężarówek. Pieniądze pochodzą z instrumentu Łącząc Europę, w którym wydatki na 94 projekty transportowe sięgnęły 2,8 mld euro. 

Nowe, bezpieczne parkingi powstaną w dziesięciu krajach członkowskich UE, dzięki czemu przybędzie 3400 miejsc parkingowych. Dziewięć projektów, wartych 74 mln euro, należy do firm członkowskich European Secure Parking Organisation - ESPORG. 

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Drogowy
Ruszają polskie kontrole graniczne
Drogowy
Przewoźnicy cierpią, gdy zamiera przemysł
Drogowy
Fanom ciężarówek serce zabije mocniej
Drogowy
Narasta zadłużenie firm transportowych
Drogowy
Wielton już pracuje, produkcja nie ucierpiała
OSZAR »